Mi a coaching és hogyan válassz coachot?
A coaching egy személyes (vagy csoportos) fejlesztési folyamat, amely során a coach segít az egyénnek vagy csapatnak elérni a céljait, javítani teljesítményét és fejleszteni készségeit.
A coaching fókuszában a jelen és a jövő áll, a coach nem tanácsot ad, hanem kérdéseken keresztül támogatja a fejlődést, segít tisztázni a célokat, felismerni az akadályokat és megtalálni a megoldásokat. A folyamat során a coach támogatja az ügyfelet abban, hogy önállóan dolgozzon ki stratégiákat, amelyekkel elérheti a kívánt változásokat. Tehát csak olyan coachot érdemes választani, aki mindezt hasonlóképp gondolja. A coaching nem összetévesztendő a tanácsadással és a mentorálással.
Life coaching, business coaching
A life coaching és a business coaching alapvetően két különböző területet céloz meg, de szorosan összefügghetnek egymással.
- Life coaching: Az ügyfél (vagy más néven coachee) életének különböző aspektusaival foglalkozik, beleértve a személyes célokat, az érzelmi jólétet, az önismeretet és az életminőség javítását. A life coach segítségével a coachee képes lesz megtalálni az egyensúlyt a munka és magánélet között, növelni az önbizalmat, és hozzásegítve ahhoz hogy elérje a vágyott életstílust.
- Business coaching: Főként az üzleti világra koncentrál, ahol a közép és felsővezetők, menedzserek, vállalkozók szakmai céljainak elérésében nyújt segítséget. A coach támogatja az ügyfelet a vezetői készségek fejlesztésében, a döntéshozatalban, a stratégiai gondolkodásban, és a kiégés megelőzésében.
Ahogyan korábban említettem, sok élethelyzetben ezek a dolgok összefügghetnek egymással és az ügyfelek sokszor mindkét területen dolgoznak, hiszen a személyes és szakmai élet összefonódik. Az üzleti eredményeket javító business coaching kihat a magánéletre, míg a life coaching által elért személyes fejlődés támogatja az üzleti teljesítményt.
Hogyan válassz business coachot?
Nézzünk néhány szempontot, ami fontos lehet egy business coach kiválasztása során:
- Képesítések és szakmai tapasztalat: Amit érdemes megnézned, a coach képesítése és szakmai tapasztalata. Itt érdemes áttekinteni az alábbiakat:
- Hol végzett, milyen iskolái vannak?
- Van-e referenciája az adott területen? Tehát dolgozott-e már vezetőkkel, vagy cégtulajdonosokkal.
- Van-e tapasztalata a kiégés megelőzése, stresszkezelés, időgazdálkodás, kommunikáció területén?
- Van-e multis környezetben tapasztalata?
Ezek azért fontosak, hogy a coach olyan területen legyen jártas, amely a te igényeidhez kapcsolódik. Ezek az infók megtalálhatók általában a coach weboldalán.
- Specializáció: A tapasztaltabb coachoknak megvan a maga specializációja.
- Vannak coachok, akik a magánéletre és az ott felmerülő problémákkal, elakadásokkal foglalkoznak, ők a life coachok.
- A business coachok jellemzően munkahelyi, üzleti témákkal foglalkoznak.
- Egyesek konkrét problémákra, mint a stresszkezelés vagy időgazdálkodás, míg mások például a karrierfejlesztésre vagy épp a kommunikációra specializálódnak. A kiégés coaching azért érdekes terület, mert több dolgot is magában foglalhat a kiégés megelőzése és kezelése.
- Kémia és személyes kapcsolat. A coaching egyik legfontosabb eleme a személyes kapcsolat. Különösen fontos, hogy kényelmesen érezd magad a coach társaságában (akár online, akár személyesen történnek az ülések), és bizalommal tudj hozzá fordulni. A coaching a ket résztvevő vagyis a coach és az ügyfél (vagy más néven coachee) bizalmi kapcsolatára épül, tehát bármi, ami kettőtök között elhangzik, azt a coach nem fogja kivinni az ülésről, nem fog reflektálnia HR-nek vagy egyéb más vezetőknek, tulajdonosnak. Sok coach ingyenes, első konzultációs alkalmat is kínál, ahol megismerkedhettek egymással. Használd ki ezt az alkalmat, hogy megtudd, megvan-e köztetek az összhang, és jól tudnátok-e együtt dolgozni.
- Módszerek és eszközök: Egy jó coach többféle módszert és eszközt alkalmaz a fejlődésed támogatására. Ez lehet például kérdezéstechnika, személyes visszajelzések vagy akár konkrét feladatok és gyakorlatok. Kérdezd meg a coachot, milyen módszereket alkalmaz, és gondold át, hogy ezek hogyan illeszkednek a Te stílusodhoz és igényeidhez.
- A coach díjazása: Érdemes átgondolni az anyagi elköteleződést is. A coachok díjai eltérőek az elmondottak függvényében (tehát képzettség, gyakorlat, referenciák, specializálódás).
- A coaching egy folyamat, általában nem elég egy-két alkalom, tehát úgy érdemes tervezmi, hogy 4-6 esetekben 8-10 alkalmas lesz a folyamat. Sok coach esetében így tömbösítve lehet megrendelni a szolgáltatást.
- Érdemes előre tisztázni az ülések idejét is, ami a tapasztalataim szerint akkor hatékony, ha hetente vagy kéthetente történik.
Ha személyes támogatásomat szeretnéd a kiégés megelőzése és kezelése témájában, akkor jelentkezz coaching ülésre.
Az első, 30 perces konzultáció díjtalan, melynek során áttekintjük az élethelyzetedet
és megbeszéljük az együttműködésünk részleteit.
A WEBOLDAL ÜZEMELTETŐJE
Hollenda Zsolt
coach, tréner
Jogi dolgok
Adatvédelmi szabályzat
Tárhely szolgáltató
Impresszum
Copyright
Minden jog fenntartva kiégés infó weboldal (c) Hollenda Zsolt coach, tréner.
Az oldal tartalmának felhasználása csak Hollenda Zsolt előzetes írásos engedélyével lehetséges.