mi a KIÉGÉS
A kiégés fogalma
A szakirodalom szerint a kiégés, vagy angolul ‘burnout’, egy hosszú távú érzelmi, fizikai és mentális kimerültség, amely a túlzott és hosszan tartó stressz következménye.
A folyamatos munkahelyi stressz, a magánéleti problémák, a társadalmi elvárások, és a családi kötelezettségek közötti egyensúly fenntartása mindennapos feladat, és ezek együttesen járulhatnak hozzá a kiégés kialakulásához.
A kiégés nem csupán szimpla kimerültség, vagy negatív hangulat, hanem egy komplex állapot, amely magában foglalja az érzelmi kimerültséget, a csökkenő teljesítményt és a negatív attitűdöket a munka, a család és az élet más területei iránt. A munkahelyeken a kiégés gazdasági következményekkel járhat, mint például a növekvő fluktuáció, a termelékenység csökkenése és a munkahelyi konfliktusok fokozódása.
Kiégés, kimerültség, kiábrándultság
A tünetek megjelenése még nem feltétlenül jelenti azt, hogy kiégtél, lehet, hogy a kimerült vagy kiábrándult vagy.
- A kimerültség gyakran átmeneti állapot, amit pihenéssel, kikapcsolódással, feltöltődéssel kezelhető.
- A kiábrándultság pedig lehet az elégedetlenség vagy a motiváció hiánya miatt, de nem feltétlenül jár együtt a teljes fizikai és érzelmi kimerültséggel.
- Mind a kimerültség, mind a kiábrándultság külön külön a kiégés előszobája, együttesen pedig valóban elvezetnek a kiégéshez.
A kiégés megelőzhető, és kezelhető, amiben hatékony támogatást tudnak programjaim nyújtani: kiégés coaching, kiégés mentorprogram, tréningek. Vedd fel velem a kapcsolatot és nézzük meg, hogyan tudunk együtt dolgozni.
Kapcsolódó témák: