Kitől kérjek segítséget kiégés esetén?
Ez a bejegyzés a kiégésről szól, valamint arról, hogy hogyan és kitől kérhetsz támogatást, ha úgy érzed, elért a kimerültség és a túlterheltség. A kiégés egyre gyakoribb jelenség a mai rohanó világban, de szerencsére van megoldás. Ha Te is úgy érzed, hogy a határaidat feszegeted, és nincs elég energiád, akkor olvass tovább.
De mi az a kiégés?
Először is fontos megérteni, hogy mi is az a kiégés. A kiégés egy érzelmi, mentális és fizikai kimerülés, amelyet hosszan tartó stressz és túlterheltség okoz.
Tünetei lehetnek az állandó fáradtság, érdektelenség a munka iránt, csökkent teljesítőképesség, és akár fizikai tünetek, mint fejfájás vagy emésztési problémák. Ha ezeket a jeleket észleled magadon, akkor érdemes időben lépéseket tenni.
Az első lépés a kiégés kezelésében az, hogy felismerjük a problémát. Ha úgy érzed, hogy folyamatosan kimerült vagy, nehezen tudsz koncentrálni, és nem találsz örömet a mindennapi feladatokban, akkor itt az ideje, hogy segítséget kérj. Ne várd meg, amíg a kiégés teljesen átveszi az irányítást az életed felett – minél előbb cselekszel, annál könnyebb lesz visszaállítani az egyensúlyt.
Kitől kérj segítséget kiégés esetén?
- Választhatod azt, hogy magad küzdesz meg a problémával. Működhet a dolog a kiégés megelőzésére, vagy kezdeti stádiumában. Tapasztalataim szerint ezzel az szokott a probléma lenni, hogy nincs mögötted senki, aki támogatni tud, és sokszor a kezdeti lelkesedést, hogy tennék valamit magamért, vagy megváltoztatom az életemet, életmódomat, ez hamar alábbhagy, így az eredmények sem lesznek túl jók.
- Barátok és család: beszélj nyíltan az érzéseidről a hozzád közel álló emberekkel. A barátok és családtagok meghallgatnak, támogatnak, és érzelmi támaszt nyújtanak, ami már önmagában is enyhítheti a terhet. Ez nyilván jó, de ha nincsa a családtagok között pszichológus, coach vagy terapeuta, akkor szakmai segítséget nem fogsz tőlük kapni.
- Munkahelyi vezetők és kollégák: Ha a kiégés fő oka a munkával kapcsolatos, fontos, hogy kommunikálj a vezetőiddel vagy HR-osztállyal. Ne félj segítséget kérni vagy javaslatot tenni a munkaidő és feladatok újragondolására. Gyakran a munkahelyek is felismerik, hogy a kiégés megelőzése az ő érdekük is.
Sőt vannak olyan munkahelyek is, ahol coachot biztosítanak jellemzően vezető kollégáknak. Találkoztam már olyan vezetővel, aki kikérte magának, hogy neki nincs semmi problémája („én nem vagyok hülye”), neki nem kell a coach. De gondolkodjunk el ezen egy kicsit másképp. Mi van, ha azt mondom neked, a vállalatodnál hosszabb távon gondolkodnak veled, értékes vagy a cégednek, ezért kapsz ilyen támogató szakembert magad mellé, aki segít az esetleges elakadások feloldásában, vagy a célok hatékonyabb elérésében.
Milyen szakember tud támogatni kiégés esetén?
- A coach akkor tud támogatni, ha valaki konkrét célokat szeretne elérni, például a munka és magánélet egyensúlyának megteremtésében, időgazdálkodás javításában, stresszekezlésben vagy személyes fejlődésben. A coach fókuszában a jelen és a jövő áll, gyakorlati megoldásokkal és támogató útmutatással segít az előrelépésben.
- A pszichológus olyan esetekben segít, amikor valaki érzelmi nehézségekkel, stresszel, szorongással vagy kiégéshez hasonló mentális problémákkal küzd. A pszichológus diagnosztizálhatja a mentális egészségi problémákat, és pszichológiai módszerekkel segít azok kezelésében.
- A terapeuta terápiás kezelést nyújt olyan mélyebb, elhúzódó érzelmi vagy mentális problémák esetén, mint a depresszió, trauma vagy hosszú távú stressz. A terapeuta segít feldolgozni a múltbeli eseményeket, amelyek hatással lehetnek a jelenlegi életre, és mélyebb érzelmi gyógyulást kínál.
A három szakember különböző helyzetekben nyújt támogatást, attól függően, hogy valaki milyen jellegű nehézségekkel küzd valaki. De hozzáteszem gyorsan, hogy a kiégés megelőzésében, és a kiégés kezdeti kezelésében nagyon eredményes támogatást nyújt a coach.
Legyél együttműködő és őszinte a támogató szakemberrel!
Még egy fontos gondolat, amivel találkoztam a munkám során. Amikor segítséget kérsz, együttműködő, őszinte és nyílt legyél. Ne félj elmondani, hogy kimerült vagy, és szükséged van támogatásra. Ez nem a gyengeség jele – éppen ellenkezőleg, ez azt mutatja, hogy felismered a saját határaidat, és képes vagy aktívan tenni azért, hogy jobban legyél. Senki nem fog ezért kinevetni vagy épp „hülyének nézni”. (Elnézést a megfogalmazásért, egy ügyfelemtől idéztem.)
Szóval ne halogasd a beszélgetést – ha úgy érzed, hogy szükséged van rá, lépj azonnal, keresd meg a számodra szükséges szakembert és fogalmazd meg konkrétan, hogy miben van szükséged támogatásra. Előfordulhat, hogy az elmondottak alapján másik szakemberhez fog irányítani, mert az adott helyzet már túl van a kompetencia határain.
Ha személyes támogatásomat szeretnéd a kiégés megelőzése és kezelése témájában, akkor jelentkezz coaching ülésre.
Az első, 30 perces konzultáció díjtalan, melynek során áttekintjük az élethelyzetedet
és megbeszéljük az együttműködésünk részleteit.
A WEBOLDAL ÜZEMELTETŐJE
Hollenda Zsolt
coach, tréner
Jogi dolgok
Adatvédelmi szabályzat
Tárhely szolgáltató
Impresszum
Copyright
Minden jog fenntartva kiégés infó weboldal (c) Hollenda Zsolt coach, tréner.
Az oldal tartalmának felhasználása csak Hollenda Zsolt előzetes írásos engedélyével lehetséges.